hasanbasriyontar.com profil fotografi

Hasan Basri Yontar, Otel, Gastronomi, Tanıtım, Mimari ve İç Mekân fotoğrafları konusunda uzmanlaşmış bir fotoğrafçıdır.

1978 yılında Konya’da doğdu, İlkokul, Ortaokul ve Lise eğitimini Antalya’da tamamladıktan sonra, 2000 yılında Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi, Seyahat Acenteciliği bölümünden mezun oldu ve sonrasında Akdeniz Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Fotoğraf bölümüne girmeye hak kazandı, halen kendini bir adım öne taşımak için eğitimlerini devam ettirmektedir.

Uzun yıllar büyük ölçekli turizm acentelerinde üst düzey yöneticilik yaparken, aynı anda en büyük tutkusu olan fotoğraf ile ilgilendi. 2007 yılından itibaren Gettyimages ve Istockphoto sitelerinin özel fotoğrafçısı olarak çalıştı.

2010 yılında kendi stüdyosunu kurarak ürün, yemek, moda, model çekimlerini kendi fotoğraf stüdyosunda gerçekleştirmeye başladı. Mimari, Otel, Tatil Köyü, İç Mekân fotoğrafları konusunda isim yapmış fotoğrafçıların atölye çalışmalarına katıldı. Stüdyo, Işık ve fotoğraf konusunda ki tecrübelerini, diğer fotoğrafçıların da faydalanması için makaleler halinde fotoğraf sitelerinde ve kendi web sitesi üzerinden paylaşarak fotoğraf tutkunlarına yardımcı oldu.

Bir yandan kişisel fotoğraf projelerini devam ettirirken, diğer yandan Otel tanıtım, Mimari ve Gastronomi fotoğrafçılığını konusunda çalışmalarını profesyonel olarak sürdürmektedir.

Fotoğraf çekmenin dışında, PADI Advance Open Water dalış brövesi sahibi ve amatör serbest dalıcıdır. Motosikleti bir yaşam tarzı olarak benimsemiş, sırt çantası ile uzun seyahatler etmiş, seyahat ettiği ülkelerde çektiği fotoğraflardan projeler üretmiştir.  Şimdiye kadar Nijerya, Amerika, Hong Kong, Tayland, Laos, Malezya, Endonezya, Kamboçya, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İtalya ve Hollanda ülkelerine seyahatlerde bulunmuştur.

Fotoğrafa yeni başlayanlar için temel fotoğraf eğitimi, hali hazırda fotoğraf çekenler içinde ileri seviye fotoğraf teknikleri, stock fotoğrafçılığı, başlangıç ve ileri düzey Photoshop ve Lightroom derslerini konusunda kurslar vermekte ve workshoplar düzenlemektedir.